Belwith-Keeler Chrysalis Frosted Glass T Knob
Belwith-Keeler Chrysalis Frosted Glass T Knob is a modern T-shaped knob with octagon glass grip with jewelry-inspired wire wrap in a striking gold color. This exquisite pull is made of Zinc and glass. Brushed Golden Brass finish.
Belwith-Keeler is a brand refined in elegance, with trend-leading design, inspired by the latest fashion. The in-house design team scouts the latest styles, and re-imagines them into a refined product selection. With high quality details and expert fit and finish, only the finest are added into their living library of designs since 1893.
Specifications
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3/4" |
| Base Diameter | 9/16" |
| Brand | Belwith-Keeler |
| Color | Frosted Clear |
| Length | 1 7/8" |
| Material | Glass & Zinc |
| Projection | 1 3/8" |
| Style | Transitional |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like